Vir­tuaa­li­tek­niik­kaa tes­ta­taan te­räs­teh­taal­la

SSAB:n Raahen tehtaalla hyödynnetään virtuaalimaailmaa työturvallisuuden edistämiseksi.

Virtuaalimallinnuksen avulla huoltohenkilökunta pääsee tutustumaan huollettavaan tilaan etukäteen.
Virtuaalimallinnuksen avulla huoltohenkilökunta pääsee tutustumaan huollettavaan tilaan etukäteen.

SSAB:n Raahen terästehtaalla testataan virtuaalimaailman hyödyntämistä. Testaus on tähdännyt kunnossapitotöiden turvallisuuden parantamiseen.

Tehdas on tehnyt virtuaalimallinnuksen nauhavalssaamon askelpalkkiuunista, jossa lämmitetään teräsaihiot valssausta varten, yhteistyössä Centria-ammattikorkeakoulun Ylivieskan kampuksen kanssa. Mallinnuksen avulla huoltohenkilökunta pääsee tutustumaan huollettavaan tilaan etukäteen.

Nauhavalssaamon askelpalkkiuunin virtuaalimallinnuksessa pystytään korostamaan turvalliset kulkureitit ja erityiset vaaran paikat, kuten hilseenpoistoluukut ja polttimien paikat. Näin koulutettava osaa kiinnittää niihin huomiota, kun hän tutustuu uuniin virtuaalilasien avulla.

Virtuaalimallinnuksen hyödyntäminen turvallisuustyössä on SSAB:n Raahen tehtaan ensimmäinen askel kohti virtuaalimaailmaa, ja uudenlainen tapa tehdä ennakoivaa turvallisuustyötä.

– Askelpalkkiuuni tyhjennetään ja jäähdytetään kerran vuodessa huoltoa varten. Osa henkilöstöstä menee vuosihuollon aikana työkohteeseen ensimmäistä kertaa, ja perehtymisaika jää usein lyhyeksi. Mallinnuksen avulla huoltohenkilökunta voi ikään kuin astua sisälle uuniin ja tutustua vaaran paikkoihin jo hyvissä ajoin etukäteen. Tällä on merkittävä vaikutus työn turvallisen suorituksen kannalta, kertoo SSAB:n Raahen tehtaan kunnossapitojohtaja Pekka Paganus.

Uunin mallinnus valmistui syksyllä 2018. Sitä on jo hyödynnetty nauhavalssauslinjan vuosihuollon turvakoulutuksissa. Ensimmäisissä koulutuksissa osallistujat pääsivät tutustumaan uuniin videon avulla, tulevissa koulutuksissa heillä on käytössään virtuaalilasit.

– Odotan mielenkiinnolla, miten tällainen teknologia ja koulutus otetaan vastaan. Virtuaalimallinnuksessa on valtavasti potentiaalia ja uskon, että pystymme hyödyntämään mallinnusta myös muissa haastavissa kohteissa, ja yleisemmin tehtaan esittelyssä, Paganus sanoo.

Raahen tehtaalla kartoitetaan uusia mallinnettavia kohteita, jotta teknologia saataisiin käyttöön myös muiden vaikeiden huoltokohteiden etukäteisperehdytyksessä tai turvallisuuskoulutuksissa. Ideoita seuraavista mallinnuskohteista tehdas haluaa myös suoraan henkilöstöltään, joka pääsi testaamaan virtuaalimaailmassa askeltamista tänään tehtaalla järjestetyssä demotilaisuudessa.

Ilmoita asiavirheestä