Virva Puumala pääsi jatkoon ko­va­ta­soi­ses­sa Mirjam Helin -lau­lu­kil­pai­lus­sa

Raahelaislähtöinen sopraano Virva Puumala on valittu kansainvälisen Mirjam Helin -laulukilpailun välikilpailuun. Kaikkiaan välikilpailuun valittiin 20 laulajaa. Toinen suomalainen kilpailija on basso Jussi Juola.

Vuonna 1990 syntynyt Virva Puumala opiskelee Sibelius-Akatemiassa klassisen laulumusiikin maisterikoulutusohjelmassa Sirkka Parviaisen ja Soile Isokosken johdolla. Sibelius-Akatemian opintojen ja Oulun ammattikorkeakoulun laulunopettajaopintojen lisäksi hän on opiskellut musiikkikasvatusta Oulun yliopistossa, josta hän on valmistunut kasvatustieteen maisteriksi.

Kesällä 2017 Puumala oli yksi Kangasniemen laulukilpailun finalisteista. Vuonna 2018 hän voitti yhdessä pianisti Juho Lepistön kanssa Helsinki-Lied-kilpailun, ja tammikuussa 2019 Lappeenrannan laulukilpailujen naisten sarjan.

Jussi Juola (s.1987) on valmistunut Oulun ammattikorkeakoulusta musiikin kandidaatiksi. Tällä hetkellä hän jatkaa opintojaan Dresdenissä Carla Maria von Weber -korkeakoulussa.

Mirjam Helin -laulukilpailun välikilpailu käydään 25.–26. toukokuuta Musiikkitalossa. Finaaliin valitut laulajat julkistetaan sunnuntaina 26. toukokuuta.

Loppukilpailu käydään keskiviikkona 29. toukokuuta Radion sinfoniaorkesterin säestämänä, johtajanaan Hannu Lintu. Loppukilpailu lähetetään suorana Yle Teemalla. Kilpailun tuomariston puheenjohtajana toimii Jorma Silvasti. Tuomariston jäsenet ovat Olaf Bär, Ben Heppner, Vesselina Kasarova, François Le Roux, Waltraud Meier, Deborah Polaski ja Kiri Te Kanawa.

Kilpailua voi seurata Yle Areenassa.

Mainos
Raahen Seudun pelit

Pelaa Raahen Seudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä