Esikouluopettaja Kirsi Tuomaalan eskarit istuvat lattialle aamupiiriin.
Tunnelma on lähes zeniläisen harras, kun lapset aloittavat tervehtimisrutiininsa: vieruskaverin kanssa painetaan kädet yhteen ja toivotetaan hyvää huomenta – ja vieläpä nimen kanssa.
Tervehtiminen etenee lapselta toiselle, jokainen saa toivotuksen kahdelta luokkakaverilta. Kaikki istuvat rauhassa ja näyttävät suorastaan odottavan omaa vuoroaan.
Äkkiä katsoen näyttää, että tässä sanotaan huomenta, mutta itse asiassa aamupiirissä opetellaan montaa eri asiaa.
– Hiljaa olemista, toisten kuuntelemista, viittaamista, silmiin katsomista, tervehtimistä, rauhallista istumista ja sitä, että toista ei keskeytetä, lapset luettelevat.
Aamupiiri on yksi Yhteispeli-hankkeen työkaluja. Koivuluodon koulun molemmat toimipisteet hakivat ja pääsivät hankkeeseen mukaan ainoana raahelaiskouluna. Hanketta rahoittaa opetushallitus ja siinä on mukana parikymmentä koulua ympäri maata.
Yhteispeli-hankkeessa luodaan kouluun toimintamalli, jolla vahvistetaan vuorovaikutusta ja hyvinvointia.
Apulaisjohtaja Päivi Bradburn toteaa, että mistään uusista asioista ei ole kysymys, vaan tietoisesta tekemisestä.
– Nykyisin on tärkeää opettaa lapsille tunne- ja vuorovaikutustaitoja, yksinkertaisia asioita, mutta tietoisesti. Hyvään yhteishenkeen johtavia taitoja on syytä opetella sekä lasten että aikuisten, Bradburn sanoo.
Suomalaiseen kouluun suunniteltu Yhteispeli muuttaa koulun arkea siten, että työntekijät saavat erilaisia toimintamalleja työkalupakkiinsa, kuten eskareiden käyttämän Aamupiirin, jolla päivä lähtee rauhassa alkuun.
– Uudistamme muun muassa henkilökunnan yhteistoimintaa ja kokouskäytäntöjä. Olemme käyneet tässä yhteydessä myös koulun arvoja läpi.
Oppilaiden vanhemmille tiedotetaan asiasta sitä mukaa kun uusia käytäntöjä otetaan osaksi koulupäivän arkea.
Yhteispeli jakaantuu viiteen eri osa-alueeseen: työhön luokassa, kodin ja koulun yhteistyöhön, koulun kehittämiseen, toimintaan työyhteisössä sekä esi- ja alkuopetuksen yhteistyöhön.
Henkilökuntaa kouluttamaan tullut Niilo Mäki Instituutin Yhteispeli-kouluttaja Kirsi Olli kertoo toteuttavansa Yhteispeliä yläkoulussa.
– Tosi hienosti eskarit tekevät Aamupiiriä. Taidot ovat kovasti kehittyneet, kun helmikuussa on aloitettu. Taidot eivät kehity jos asioita tehdään silloin tällöin. Säännöllisyys on oleellista, Olli sanoo.
Vaikka Yhteispeli on kehitetty alakoulussa, se toimii yläkoulunkin puolella.
– Oli mieletöntä katsoa kun ysiluokkalaiset vetivät omin päin Aamupiirin. Yhteispelin taidot omaksuttuaan lapset ovat sosiaalisesti valmiimpia, osaavat kuunnella, sanoittaa tunteensa ja kykenevät arvostavaan vuorovaikutukseen.
Taidoista, joita opitaan, voi ottaa myös keskustelun aiheeksi. Tuntemusten läpikäyminen on tärkeää.
– Eräskin vilkas poika totesi aamupiirin jälkeen, että hän pystyi olemaan hiljaa, Kirsi Tuomaala huomauttaa.
Yhteispelille tuntuu olevan Suomessa kovasti tarvetta. Koivuluodon koulussa toivotaan, että muutkin Raahen koulut innostuvat hankkeesta. Opetushallitus rahoittaa hanketta myös ensi vuonna.