Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Eetu Saa­ren­pään mie­les­tä ulko- ja EU-po­li­tii­kas­sa ei pidä nöy­ris­tel­lä – "EU-in­teg­raa­tio­ta pitäisi purkaa ja puo­lus­taa Suomen it­se­mää­rää­mi­soi­keut­ta"

Raahelainen teollisuusapumies Eetu Saarenpää on vuonna 2000 syntyneenä perussuomalaisten nuorin ehdokas Oulun vaalipiirissä kevään eduskuntavaalissa. Hän oli myös kesäkuussa 2021 toinen nuorimmista Raahen kaupunginvaltuustoon valituista henkilöistä.

Innostus ja kiinnostus politiikkaan alkoi siitä, kun Saarenpää alkoi seurata Eurooppa-politiikkaa liittyen Euroopan Unionin Brexit-prosessiin sekä vuoden 2016 Yhdysvaltain presidentinvaaleja.

– Niitä tuli jonkun verran seurattua. Silloin ei mitään sellaista puoluekantaa vielä ollut.

Lopullinen kipinä syttyi sosiaalisen median arvopoliittisista väännöistä ja joskus aika pöyristyttävistä kommenteista.

Lue digiä _1 kk 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.