Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Huu­maus­ai­nei­den käyt­tä­jien ri­kos­vyyh­ti­tuo­miot säi­lyi­vät ja toinen sai uuden tuomion kä­rä­jil­tä

Raahelaismiehen Oulun käräjäoikeudessa saamia vankeustuomion kohtuullistamisia oikaistiin Rovaniemen hovioikeudessa.

Vuonna 1991 syntynyt mies tuomittiin molemmissa oikeusasteissa yhteensä 7 rikoksesta 30 päiväksi vankeuteen.

Vaikka tuomion kirjausta viilattiin, vankeustuomion pituus ei muuttunut.

Mies oli oikeuden mukaan syyllistynyt petokseen ja väärennökseen vuonna 2018 sekä kahteen huumausaineen käyttörikokseen, kulkuneuvon kuljettamiseen oikeudetta, rattijuopumukseen ja liikenneturvallisuuden vaarantamiseen vuonna 2019.

Samassa jutussa oli syytettynä myös raahelainen, vuonna 1986 syntynyt nainen, joka sai tuomion 8 rikoksesta vuosilta 2017–2020.

Lue digiä _1 kk 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.