Ju­han­nus­vie­rai­ta rapakon takaa

Suomalainen kulttuuri ja juhannus kiinnostivat amerikkalaisvieraita.

Kaupunkikierros päättyi Ruiskuhuoneen terassille. Matkasuunnitelmiin kuuluu vielä tutustuminen Kalajoen hiekkasärkiin ja Kokkolan kulttuurinähtävyyksiin ennen keskiviikon paluulentoa kotiin. Gina ja Steve Fox tutustuivat Raahen kirkkoon. He kertoivat, että kirkot USA:ssa ovat paljon pienempiä ja uudempia, eivätkä ne ole kovin koristeltuja. Johannes Mattila vietti lukuvuoden vaihto-oppilaana USA:ssa. Viime joulun Mattila vietti Foxien luona. Nyt juhannuksena hän sai vuorostaan mieluisia vieraita. Ensi syksynä Mattila aloittaa englantilaisen filologian opinnot Oulun yliopistossa. Mikäli vaihto USA:ssa kiinnostaa, entinen isäntäperhe olisi jälleen valmis majoittamaan nuorukaisen.
Kaupunkikierros päättyi Ruiskuhuoneen terassille. Matkasuunnitelmiin kuuluu vielä tutustuminen Kalajoen hiekkasärkiin ja Kokkolan kulttuurinähtävyyksiin ennen keskiviikon paluulentoa kotiin.
Kaupunkikierros päättyi Ruiskuhuoneen terassille. Matkasuunnitelmiin kuuluu vielä tutustuminen Kalajoen hiekkasärkiin ja Kokkolan kulttuurinähtävyyksiin ennen keskiviikon paluulentoa kotiin.

Kolme vuotta sitten amerikkalaiset Gina ja Steve Fox ottivat kotiinsa raahelaisen vaihto-oppilaan, Johannes Mattilan. Vuoden aikana Suomi ja suomalainen kulttuuri tulivat pariskunnalle pikkuhiljaa tutuksi. Tänä kesänä he vihdoin matkustivat tutustumaan Mattilan kotimaahan.

Kahden viikon matkansa aikana Foxit ovat ehtineet jo kiertää Helsingissä sekä risteillä Tallinnaan ja Tukholmaan. He pohtivat, että oli hienoa nähdä isoja kaupunkeja, mutta silti parasta on ollut kokea suomalaista elämää Raahessa.

Juhannuskokko ja ilta kesämökillä saunoineen ja aterioineen teki ikimuistoisen vaikutuksen amerikkalaisiin vieraisiin.

–Oli ihmeellistä katsoa auringon lasku ja nousu. Se tapahtui vain parin minuutin välein. Otimme paljon kuvia, Gina Fox kertoi.

Juhannuspäivänä Mattila tutustutti vieraitaan Raahen kaupunkiin. Kierros alkoi Siniluodon satamasta, josta kolmikko pääsi kalastajaveneen mukaan merelle.

–Minulle oli todella suuri asia katsella verkkojen nostoa. En ole koskaan nähnyt sellaista kalastusta, Steve Fox sanoi.

Suomessa kala onkin maistunut pariskunnalle ja he kertovat pitävänsä siitä paljon, koska heidän kotikaupungissaan on mahdotonta saada tuoretta kalaa.

Muutenkin he kertoivat suomalaisen ruuan olevan todella maukasta. Lohikeitto, ruskea kastike ja juhannushera ovat tulleet tutuiksi. Ainoa mistä kumpikaan ei pitänyt on salmiakki.

Kalastusretken jälkeen kierros jatkui vanhassa Raahessa. Foxit kuuntelivat tarkkaavaisesti Mattilan kertoessa rakennusten ja kaupungin historiasta.

–Pidän väreistä ja siitä, miltä talot näyttävät, Steve Fox sanoi ihastellessaan moniväristä puu-Raahea.

Hän kertoo, että USA:ssa kaupungit ovat uudempia eikä niistä löydy vanhoja rakennuksia.

Suomalainen maisema muutenkin miellyttää amerikkalaisia. Kotona Charlestonissa, Illinoisin osavaltiossa, maiseman täyttävät loputtomat maissi- ja soijapellot. Suomessa maisema on hyvin vaihtelevaa, rakennusten ja peltojen välissä on puita ja vesistöjä.

–Täällä on todella kaunista, rakastamme jokaista hetkeä, Gina Fox sanoi.

Foxit olivat kyllä kuulleet suomalaisten olevan hiljaista ja sulkeutunutta kansaa, mutta he ovat kokeneet suomalaisten olevan hyvin avoimia ja ystävällisiä. He ovat myös huomanneet, että suomalaiset ajattelevat ekologisemmin kuin amerikkalaiset.

Suomalaisten alueelliset tavat ja perinteet kiinnostavat pariskuntaa. Gina Fox kertoo, että USA:ssa ei ole olemassa alueellisia perinteitä niin kuin Suomessa. Ajatus omista tavoista kiinnostaa. Suunnitelmissa on luoda oman perheen kesken perinteitä.

–Minua on aina kiinnostanut, miten ympäristö muokkaa ihmistä, Gina Fox pohtii.

Ilmoita asiavirheestä