Valmistuneet: Iso joukko uusia am­mat­ti­lai­sia val­mis­tui: Katso täältä nimet

Jätinkirkot: Raahen Seutu kiipesi Pirt­ti­vaa­ran laelle

Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Kadut he­rä­si­vät eloon jälleen – Pe­kan­päi­viä vie­tet­tiin hel­tei­ses­sä säässä

Pekanpäivät tuovat yhteen ystäviä ja tuttavia, joita ei välttämättä tapaa muualla. Tapahtumantäyteisistä päivistä löytyi varmasti jokaiselle jotakin mielenkiintoista puuhaa.

Lämpimän sään, pikaisten sadekuurojen ja Raahelle ominaisen tuulen vaihdellessa vuorojaan vietettiin vuoden odotetuinta paikallista juhlaa, Pekanpäiviä. Lauantain sään vaihtelusta huolimatta oli väkeä liikkeellä sankoin joukoin ja kävelykatu suorastaan kuhisi.

Anne Maj-Ahola ja Rita-Maria Rovander tulivat Pekanpäiville myymään hattuja. He ovat pitäneet myyntikojua aiemminkin.

– Tuntuu, että tänä vuonna on ehkä hieman hiljaisempaa, kuin aiempina vuosina. Saattaa tosin johtua tuosta äskeisestä vesikuurosta. Eiköhän tänne pian tule lisää, Rovander pohtii.

– Anne-Maj on kolmannessa sukupolvessa modisti, eli hän suunnittelee kaikki mallit itse, eikä lainaa muilta.

Lue tämä ja muut Raahen alueen uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_