Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Kauem­mak­si tuskin enää pääsee – pu­na­kui­ri lensi en­nä­tys­mat­kan Alas­kas­ta Tas­ma­niaan

Mitä enemmän linnuista saadaan selville, sitä enemmän saadaan ihmetellä.

Viimeisin äimistelyn kohde on punakuiri. Se lensi muuttomatkallaan yli Tyynenmeren Alaskasta Tasmaniaan ja teki lintumaailman yhtämittaisen lentosuorituksen ennätyksen. Matkaa kertyi 13 560 kilometriä. Lintu lähti pesimäseudultaan 13. lokakuuta. Perille se saapui 24. päivänä, 11 vuorokauden jälkeen.

Punakuirin lähin ja tutumpi vastine lienee isokuovi. Kuvitellaanpa, että se nousisi siivilleen Olkijokisuun matalikolta kohti etelää, tekisi U-käännöksen Hiekkasärkkien yläpuolella ja lentäisi takaisin Olkijokisuulle. Tämä kuvio kuovin pitäisi toistaa non-stoppina sata kertaa. Tai vähän suuremmalla mittakaavalla: matkan Utsjoelta Hankoon se joutuisi toistamaan kymmenen kertaa.

Eläinfysiologian emeritusprofessori Esa Hohtola ei ole varsinaisesti yllättynyt punakuirin suorituksesta.

Lue digiä _1 kk 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.