Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Kolumni
Tilaajille

Kesä tulee, oletko valmis?

Kolumni

No niin, nyt kalenterinkin mukaan pitäisi olla kesä. Paino sanalla pitäisi. Kun omassa mittarissa mennään jo yli kuudenkympin, niin tietää pohjoisen kesän olevan aika suhteellisen asian.

Kolmisenkymmentä vuotta sitten toukokuun alussa oli niin lämmintä, että sai metsänistutuksessa poltettua selän. Mutta muistissa on myös kesiä, jolloin pitkiä kalsareita puhumattakaan paksummasta pusakasta ei kannattanut kovin kauas eteisen naulakosta viedä.

Kalenteria ei takavuosina tarvittu vuodenajan tarkistamiseen. Muistoissa on kotikylässä Vaseli-niminen mies, joka postiin tulleessaan kesähelteellä totesi, että nyt ei pakkanen pane tai talvella tulipalopakkasella, että nyt eivät sääsket haittaa.

Lue digiä _1 kk 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.