Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Kippari vastaa ihan kai­kes­ta, mutta tun­tee­ko hän ve­nei­ly­sään­nöt?

Joka veneellä pitää olla päällikkö. Hän vastaa, jos jotain sattuu. Valvojan tullessa kohdalle on oltava selvin päin – paitsi jos on soutuveneessä.

Uusi vesiliikennelaki astui voimaan kesäkuun alussa.

Joka reissulle, kun vesille lähdetään, veneelle pitää nimetä päällikkö, joka vastaa kaikkien veneessä olevien turvallisuudesta. Häneltä ei vaadita veneilyajokorttia tai muuta pätevyyttä.

– Venekunnan päällikkö voi olla kuka tahansa, jolla on riittävä ikä, kyky ja taito veneilyyn sekä vastuullisen veneilijän asenne. Epäselvissä tapauksissa veneen päälliköksi oletetaan veneen rekisteriin merkitty omistaja tai haltija, jos tällä on ollut mahdollisuus vaikuttaa veneen kulkuun, kertoo Traficomin erityisasiantuntija Kimmo Patrakka lehdistötiedotteessa.

Päällikön pitää huolehtia veneen kunnosta ja arvioida olosuhteet.

Lue digiä _1 kk 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.