Vaikka Lintujen suurin ryntäys on jo mennyt ohi, tarjoaa syksyinen luonto vielä runsaasti elämyksiä lintujen muuttoa seuraaville.
Tulevassa viikonvaihteessa on useita linturalleja. EuroBirdWatch on kansainvälinen suuri tapahtuma. Paikallisia linturalleja on Kalajoella ja Hailuodossa.
Raahelainen lintuharrastaja Jaakko Koistinen kertoo, että kahlaajien ja hanhien muutto on vielä kesken, vaikka ryntäykset ovatkin jo ohitse.
–Esimerkiksi kahlaajia on yllättävänkin paljon vielä. Varmaankin syksyn hyvät säät ovat niitä pidätelleet, Koistinen sanoo.
Joutsenia ihastelevien kannattaa käydä katsomassa Pattiajokisuulla, jos joutsenia olisi siellä vielä levähtämässä,
Muuttoa tekevät myös merimetsot ja merikotkat ja muut petolinnut.
Merimetsokanta ei Koistisen mielestä ole Raahen alueella huolestuttava. Niitä näkyy enimmäkseen vain muuttomatkoilla, mutta jonkun verran niitä myös pesii täällä.
–Taitaa Jyryn saari olla sellainen paikka, Koistinen sanoo.
Hänen mukaansa merimetsolla on luontaisia vihollisia, merikotka esimerkiksi, jotka pitävät kantaa kurissa.
–Minkki on myös sellainen, että se tekee helposti täystuhon, hän sanoo.
Merimetsot lentävät useimmiten ohi ja Norjasta muuttavia näkee tälläkin seudulla.
Syksyn säät ovat suosineet lintuharrastusta. Sumuiset säät puolestaan tekevät havainnoinnin luonnollisesti vaikeammaksi.
Kesä oli Koistisen mukaan monille lajille vaikea ja pesinnät epäonnistuivat monilta lajeilta.
–Kannat ovat siksi pieniä
Runsaammat parvet tulevatkin pohjoisesta.
Koistinen aikoo tulevassa viikonvaihteessa osallistua Kalajoen linturalliin. Hän on mukana kolmen muun lintubongarin porukassa.
–Innostuin linnuista jo pikkupoikana, kun näin ensimmäisen kerran tiklin lumihangella, siitä se harrastus oikeastaan lähti.
–Aina kun näkee jonkun harvinaisemman lajin, niin kyllä se on edelleen mukavaa, mutta en minä 300 kilometriä kauemmaksi lähde linnun perässä, hän sanoo.
Monta mielenkiintoista lajia on tullut kiikariin myös tällä kaudella. Kärkeen Koistinen nostaa havainnoistaan hiiripöllön.
Koko Euroopan ja Keski-Aasian kattava EuroBirdwatch-tapahtuma järjestetään aina lokakuun ensimmäisenä viikonloppuna. Tapahtumaan osallistuu vuosittain kymmeniä tuhansia ihmisiä.
BirdLife Suomen tiedottaja ja Linnut-lehden päätoimittaja Jan Södersved huomauttaa, että tämä yksittäinen tapahtuma kerää valtavasti havaintoaineistoa. Euroopan tasolla se on suurin, mutta Suomessa se ei ole saanut niin valtavaa suosiota kuin muualla. Siitä huolimatta useana vuonna juuri Suomesta on ilmoitettu eniten lintuja, jopa yli kaksi miljoonaa yksilöä.
–Se on hyvin pitkälti ollut Suomi-Ruotsi-maaottelu, Södersved naurahtaa.
Ajankohta osuu Etelä-Suomen huippuviikkoihin. Tänä vuonna muutto on ollut hieman myöhässä, kuten oli kevätmuuttokin.
Tapahtuma nostaa esiin myös lintujen suojelun merkitystä kansainvälisenä tapahtumana.
–Linnut eivät ole meidän omaisuutta, vaan ne kuuluvat kaikille matkassaan monen maan halki. Ne ovat myös riippuvaisia hyvin monesta eri alueesta.
Södersved kertoo, että hänen iloisin tapahtuma lintubongauksessa ajoittui kevääseen, jolloin hän löysi Lohjalta keltajalkaviklon. Kyseessä oli vasta lajin viides havainto Suomessa.
BirdLife Suomi kannustaa kaikkia lintuharrastajia retkeilemään tapahtuman aikana ja tallentamaan viikonlopun kaikki lintuhavainnot Tiira-lintutietopalveluun (www.tiira.fi) sunnuntaihin 1.10. klo 15 mennessä.
Havaittujen lintuyksilöiden määrä ilmoitetaan koko Euroopan kattavaa yhteenvetoa varten, joten jokainen havainto kannattaa kirjata. BirdWatch ilmoittaa tiedot Suomen havainto- ja osallistujamääristä tapahtumaviikonlopun sunnuntaina klo 16.
EuroBirdwatch järjestetään 30.9.–1.10. Lintuhavainnot kirjataan Tiira-lintutietopalveluun (www.tiira.fi) sunnuntaihin 1.10. klo 15 mennessä.
Eri puolilla maata järjestetään EuroBirdwatchin aikana myös avoimia linturetkiä, muutonseurantaa ja muita lintuaiheisia tapahtumia.
Hailuodon syysralli on lauantaina 30.9.2017 klo 7:00–18.00. Sen purku on Hailuodon peruskoululla, osoitteessa Luovontie 6. Se pyritään aloittamaan klo 18
Kalajoen Oktobirdfestin linturalli on sunnuntaina klo 7.00–18.00. Rallin purku on Lokkilinnassa klo 18.30. ja Kalajoen Oktobirdfest alkoi jo keskiviikkona ja jatkuu sunnuntaihin saakka.