Jokavuotisessa Raahen koulujen kädentaitokisassa tehtiin tänä vuonna postimerkkejä ja kunniamerkkejä.
Värikkäät, hauskat ja mielikuvitusrikkaat työt ovat esillä Raahesalin lämpiössä. Merkkejä merkkivuodelle -näyttelyyn osallistui oppilaita 13 Raahen koululta.
Asiantuntijaraati pani töitä järjestykseen.
Yleisöäänestyksessä eniten ääniä, 18, sai Anni Sippalan ja Aamu Laurin kunniamerkki numero 264. Ääniä annettiin 159 ja ne hajaantuivat melko paljon.
Tulokset.
Postimerkkisarja, 0-3 lk: 1. Siiri Haukipuro Haapajoen koululta, työ numero142. Ahven. Tuomaristo kiittää työtä selkeydestä, hienoista väreistä ja sommittelusta.
Kunniamaininnat: Alma Vilminko ,Keskuskoulu, työ nro 77, Linnun lento. Aihe on tuomariston mukaan puhutteleva. Matilda Kuosmanen, Honganpalon koulu, työ nro 16. Tuomariston mukaan työ on tyylikäs, linjakas ja värikäs. Pinja Karjaluoto, Keskuskoulu, työ nro 78, Tuomaristo kiitti tuoreesta näkökulmasta. Sofia Lahtinen, Keskuskoulu, työ nro 103. Tuomariston mukaan työ on persoonallinen, ja siinä on hieno muoto
4-6 lk: 1. Jenna Kotila, Kirkonkylän koulu, työ nro 157, Pieni poro. Tuomariston arvioi työn persoonalliseksi ja kiitteli hienoista Lapin väreistä.
Kunniamaininnat: Jose Siltanen, Keskuskoulu, työ nro 190, Suomi-postimerkki on tuomariston mukaan kaunis ja toteutettu herkästi. Claudia, Honganpalon koulu, työ nro 169, Suomi 100, jota tuomaristo kiitti yksinkertaisuudesta ja persoonallisuudesta.
7-9 lk: 1. Elice Hämäläinen, Merikadun koulu, työ nro 198, Vapaa joutsen on tuomariston mukaan selkeä ja kauniisti toteutettu, ja aihe sopii postimerkkiin.
Kunniamaininnat: Sini Kiilakoski, Saloisten koulu, työ nro 191. Suomen pystykorva sai kiitosta hienosta sommittelusta ja toteutuksesta. H`ro Lina ja Tra, Merikadun koulu, työ nro 197. Joutsen on raadin mukaan raikkaasti kuvattu maisema erilaisesta perspektiivistä.
II-aste: 1.Susanna Rissanen, Raahen lukio, työ nro 215. Revontulien vaellus on raadin mukaan omaperäinen ja kansallisromanttinen. Tuomaristo kiitti myös hienoista väreistä.
Kunniamaininnat: Pinja Ahola, Raahen lukio, työ nro 214, Cows lives matter sai kiitosta raikkaasta aiheesta. Kaisa Kärkinen, Raahen lukio, työ nro 213. Suomenhevonen on raadin mukaan hieno hevosen kuvaus.
Kunniamerkkisarja. 0-3 lk: 1. Sanna Ansamaa, Koivuluoto,Ollinsaari, työ nro 233. Kunniamerkki äidille on kaunis ja toteutettu omaperäisesti, kitti tuomaristo.
Kunniamaininnat: Vappu Mäkelä, Koivuluoto, Ollinsaari, työ nro 240. Kunniamerkki Siiri-koiralle. Aale Pöyskö, Koivuluoto Ollinsaari, työ nro 236.
4-6 lk: 1.Arttu Koskela,Ilari Salmela ja Matias Koskela, Honganpalon koulu, työ nro 281.
Mitali Janne Klemetille on tuomariston mukaan hieno merkki vapaaehtois- ja nuorisotyölle
Kunniamaininnat: Ahti Sikkilä, Pattanen, työ nro 265. –Hienosti toteuttu työ, totesi tuomaristo.
7-9 lk:1. Miska Klaava, Merikadun koulu, työ nro 324. Kunniamerkki sai kiitosta kauniista toteutuksesta ja persoonallisuudesta.
Kunniamaininnat: Siiri Kallio, Merikadun koulu, työ nro 301. Kunniamerkki pimeille illoille ilahdutti poikkeavalla aiheella ja ihanalla tekstillä. Larissa Isokääntä, Pattanen, työ nro 351.
II-aste: 1. Noora Haapanen, Raahen lukio, työ nro 363. Kunniakas kaahailija erottui selkeästi arvokkaana. 1. palkinnon sai myös Kiia Ala-Mattila, Raahen lukio, työ nro 371. Hänen työnsä Hopea ruusu oli toteutettu hienosti.
Kunniamaininta: Jenna Laukka, Raahen lukio, työ nro 367, Kunniamerkki positiivisimmalle.
Yleisön voittaja: