Raahen kaupungin kuntatekniikka ohjeistaa kivijalkamyymälöiden ja liikehuoneistojen omistajia mainostamisessa jalankulkuväylillä, pyöräteiden varsilla sekä kävelykadulla. Liikehuoneistolla on oikeus pitää yhtä A-standia jalkakäytävällä tai pyörätiellä, mutta mainostelineen sijoittelussa pyydetään huomioimaan erilaiset liikkujat kaupunkiympäristössä.
– Jalankulkijoille tulee varata vapaata kulkutilaa vähintään 1,5 metriä. Mainoslaitteen saa sijoittaa enintään 0,8 metrin päähän seinästä. Mainoskyltit eivät saa estää tai vaikeuttaa katujen kunnossapitoa, kaupunki opastaa verkkosivuillaan.
Mainoksista aiheutuvien mahdollisten vahinkojen korvausvastuu on mainoslaitteen omistajalla. Kaupunki ilmoittaa tulevansa poistamaan vaaraa aiheuttavat sekä liikennemerkkeihin ja valopylväisiin asennetut mainoslaitteet välittömästi.
Kaupungin ohjeistus liittyy Raahen kaupungin vuosien 2019-2022 vammaispoliittiseen ohjelmaan.