Raahen Seudun edus­kun­ta­vaa­li­ko­ne avautui – ­Vas­taa ja löydä sinulle sopivin eh­do­kas!

Mainos: Jakajaksi Kaleva Mediaan kesän ajalle - tutustu ja hae tästä

Pääkirjoitus
Tilaajille

Säh­kö­tal­koi­ta on jat­ket­ta­va hin­ta­ka­tos­ta huo­li­mat­ta

20 sentin kilowattituntihinta olisi silti sen verran tyyristä sähköä, että virtavehkeiden sammuttelu jatkuisi edelleen.

Suomalaiset ovat viimein samassa hintakaton ostamalleen sähkölle. Samoin on toimittu jo 17 muussa Euroopan maassa.

Viime viikolla pääministeripuolue demarit esitti 20 sentin hintakaton käyttöönottoa talven ajaksi. Hintakattoesityksiä on kuultu myös aiemmin, mutta asia nytkähti eteenpäin vasta viime viikolla. Tänään maanantaina on tarkoitus saada hintakattoesitykselle myös opposition tuki.

Tärkeää on saada hintakatto voimaan mahdollisimman pian, sillä nykytilanne on suomalaisille erittäin epätasa-arvoinen. Osa kuluttajista nauttii edelleen kiinteästä muutaman sentin kilowattituntihinnasta ja osa on joutunut seuraamaan pörssisähkön hintakehitystä kauhulla, sillä päivätyössä käyvä ei voi keskittää kaikkea sähkönkulutustaan yön halvemmille tunneille, mikäli haluaa joskus nukkuakin.

Kalliit sähkölaskut leikkaavat kansalaisten ostovoimaa ja heikentävät siten yritysten tuloskykyä. Sen lisäksi kallis sähkö kasvattaa suoraan yritysten kuluja.

Lue digiä _1 kk 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.