Sodan riehuessa Euroopan itäosassa kansainvälinen turvallisuustilanne on heikentynyt. Tämä saa myös Siikajoen kunnan parantamaan varautumistaan poikkeusoloihin.
Tänään kokoontuva kunnanhallitus esittänee valtuustolle 20 000 euron lisämäärärahaa kuluvan vuoden talousarvioon. Summalla aiotaan hankkia juomavesisäiliöitä, polttoainesäiliöitä ja aggregaatteja pahan päivän varalle.
Talousarvion valmisteluvaiheessa valmisteluvarustelun tarpeeseen oli esitetty 12 000 euron summaa. Se kuitenkin jätettiin säästösyistä pois lopullisesta talousarviosta, kun talousarvio hyväksyttiin joulukuussa. Nyt ajat ovat kuitenkin toiset.
Valmiuslaki edellyttää kuntia varautumaan, jos ei vuosittain, niin kuitenkin niin, että kuntalaisten yhdyskuntatekninen huolto varmistetaan myös häiriötilanteissa.