Su­si­koi­ra Roi ei kyl­läs­ty­tä

Elokuva pyörii Kinosalonki Sofiassa laulantaina seitsemän tuntia putkeen.

Tatu Hirvonen kertoi yleisölle Susikoira Roi -elokuvasta.
Tatu Hirvonen kertoi yleisölle Susikoira Roi -elokuvasta.
Kuva: Gabriel Korhonen

Kinosalonki Sofiallakin tapahtuu Pekanpäivillä. Kulttuuritarjonta on tosin siltä osin rajattua, että lähinnä Sofian talon valkokankaalla pyörii Susikoira Roi.

– Päätettiin kysyä maikkarilta, että saadaanko tämä Raahessa kuvattu elokuva näytille Pekanpäiville, Kulttuuriyhdistys Bio Huvimylly ry:n toiminnanjohtaja Tatu Hirvonen kertoo.

Torstaina ja perjantaina on elokuvanäytöksen lomassa voinut nähdä myös yhdistyksen tuottamaa Kinokäwely-dokumenttia. Siinä kartoitetaan yhdeksän eri Raahessa toimineen elokuvateatterin historiaa.

Huomenna lauantaina on luvassa hieman epätavallisempi esitysformaatti. Silloin Susikoira Roi pyörii teatterissa seitsemän tuntia putkeen. Mikä ajatus maratonin takana on?

– Esimerkiksi ensikertalaiset saavat käydä "dippaamassa" näytöksessä, eli ei tarvitse istua koko puoltatoista tuntia. Täällä voi käydä vain tutustumassa paikkaan, Hirvonen selittää.

Idean taustalla on myös positiivinen palaute viime vuoden Pekanpäiviltä, jolloin pyöritettiin non-stop periaatteella Antti Baasin Raahe-aiheista elokuvaa.

– Emme halua olla mikään suljettu leffakerho, tänne ovat kaikki tervetulleita, Hirvonen tähdentää.

Sunnuntaina on ohjelmassa vielä erillinen elokuvanäytös, mikäli mielii nähdä Susikoira Roin perinteisemmässä kinokontekstissa.

Paljon raahelaisia ekstroja käyttäneen elokuvan tähtiä, tai ainakin tähtien tuttuja nähtiin jo eilisessä torstain näytöksessä. Tänään yleisön jäsenet eivät ainakaan tunnustaneet olevansa elokuvassa.

Raahen Seutu tavoitti kolme elokuvankävijää Kinosalongin ulkopuolella. Heistä ainoastaan Hugo ei ollut aikaisemmin nähnyt Susikoira Roita. Miksi tuttu elokuva pitää päästä katsomaan uudestaan?

– Siksi, että se on hyvä, ja koska se on elokuvateatterissa, Erin ja Isla selittävät.

Kolmikko ei ole vielä päättänyt, tulevatko he huomenna katsomaan elokuvaa uudestaan.

Hugo, Erin ja Isla olivat menossa elokuviin.
Hugo, Erin ja Isla olivat menossa elokuviin.
Kuva: Gabriel Korhonen

Lue lisää Pekanpäivien tapahtumista!

Mainos
Raahen Seudun pelit

Pelaa Raahen Seudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä