Pitkäkarin luontopolun varrelle Takarannan läheisyyteen on noussut kuusi uutta teosta. Taideteltat ovat puusta ja kankaasta rakennettuja kolmionmallisia telttoja, joita koristavat erilaiset kuosit. Kuosien aiheet ovat luontoteemaisia: kankaissa näkyy muun muassa lehtiä, sieniä ja metsän eläimiä.
Raahe-opiston Kuvataidekoulu Purjeen ja Käsityökoulu Solmun oppilaat tekivät teokset yhteistyössä. Taideteltat kuuluvat Oulu2026-projektiin. Suuren kulttuurihankkeen tuesta huolimatta teltat ovat ensisijaisesti lasten ja nuorten projekti.
– Tämä antaa heille mahdollisuuden osallistua ympäristön valtaamiseen ja tilan ottamiseen positiivisella tavalla, projektia luotsaava kuvataideopettaja Merja Järvelin kertoo.
Ajatus taideteltoista pohjautuukin Järvelinin opettajaurallaan havaitsemaan lasten rakkauteen majoja ja telttoja kohtaan. Idea syntyi viime vuoden puolella ja 6–16-vuotiaat taiteilijat työstivät telttoja kevään mittaan.
Taiteen kokeminen vaatii Pitkäkarin luontopolun kulkijalta tarkkoja silmiä ja huomion kiinnittämistä ympäristön yksityiskohtiin. Kierrätysmateriaalista rakennetut teltat ollaan nimittäin pystytetty "piiloon mutta näkyville".
Järvelin kuitenkin rohkaisee polulla kulkevia tarkastelemaan telttoja myös lähempää, vaikka pientä vaivaa vierelle asti pääsemisestä koituukin.
Telttojen hyvästä piilottamisesta kertoo sekin, että toimittajalle tehdyllä esittelykierroksella käveltiin vahingossa yhden teltan ohi – siitä huolimatta, että esittelijät olivat itse ne samana aamuna pystyttäneet.
Toukokuussa taideteltat olivat esillä Raahen kirjaston näyttelytilassa, mutta teltoille luontevasti teokset on suunniteltu nimenomaan metsäympäristöön.
Tämän kesän taideteltat toimivat testinä idean toimivuudesta. Ensi kesänä on tarkoitus pystyttää pysyvämmiksi tarkoitettuja telttoja samoille seutuville.
Järveliniä telttojen säilyminen kesän yli hieman mietityttää, mutta Raahe-opiston kesätyöntekijä Iines Haapakoski on optimistisempi.
– Uskon kyllä, että ainakin osa säilyy elokuuhun asti.