Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Ti­lauk­ses­sa kun­nol­li­nen ja toimiva to­ri­alue – Ei sinne mitään tar­vi­ta, kes­kus­tas­ta puuttuu elämä

Raahen keskustan kehittämistä koskeva nettigallup kirvoitti toiveita, mutta toisten mielestä ei ole järkeä pumpata rahaa keskustaan.

Raahen Seudun viime viikon nettigallupissa kyseltiin Raahen kaupunkikeskustan kehittämisestä. Kuka maksaa ja mitä sinne tarvittaisiin?

Reilun 260 vastaajan mielipiteet jakaantuivat poikkeuksellisen tasaisesti kolmeen osaan. 35 prosenttia katsoi, että kaupungin on syytä pulittaa oman keskustansa ehostamiseen ja puitteisiin tarvittavat eurot. 33 prosenttia oli sitä mieltä, että aika on ajanut kivijalkaliikkeiden vetovoimana perustuvan keskustan kehittämisen ohi, eikä siihen ainakaan verorahoja tule käyttää. 32 prosenttia vastaajista tarjosi maksumiehen paikkaa keskustan yrittäjille, joiden asiakasvirtaa muutoksilla yritettäisiin parantaa.

"Rahaa pitäisi mieluummin ohjata esimerkiksi siihen, että kaikkia kyläkouluja ei tarvitsi lakkauttaa talouden elvyttämiseksi."

"En keksi mitään syytä miksi pitäisi maksaa veronmaksajien rahoista."

"Kehittäminen pitäisi lähteä yhteistyössä, jossa maksumiehenä yritykset, yhteisöt ja kaupunki yhteistyössä tasaisesti."

Lue tämä ja muut Raahen alueen uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_