Raahen Teatteri on päättänyt siirtää Täyttä Terästä näytelmän ensi-iltaa heinäkuulle. Pauli Ylitalon käsikirjoittama ja Sari Jaatisen ohjaama kesäteatterinäytelmä terästehtaan syntyhistoriasta saa ensi-iltansa tulevana kesänä 14. heinäkuuta.
Yleensä Raahen Teatterin kesäteatterit ovat saaneet ensi-iltansa Pekanpäivien aikaan. Tänä vuonna koronavirus pakottaa teatterin siirtämään ensi-iltansa myöhemmäs kesään.
– Yleensä kesäteatteria on treenattu heti vuodenvaihteen jälkeen tai ainakin jo tammi-helmikuussa, nyt emme ole päässeet vielä ollenkaan harjoittelemaan, kertoo Raahen Teatterin puheenjohtaja Riikka Kononen.
Kononen myöntää, että Pekanpäivät on yleensä ollut hyvä aika ensi-illalle, sillä silloin kaupungissa on väkeä.