Kirja
Kirjoituskilpailuun osallistuminen poiki kustannussopimuksen – Raahelaisen Anna Karjulan esikoisromaani käsittelee nuoren itsenäistymistä ja uskoa

Kir­joi­tus­kil­pai­luun osal­lis­tu­mi­nen poiki kus­tan­nus­so­pi­muk­sen – Raa­he­lai­sen Anna Kar­ju­lan esi­kois­ro­maa­ni kä­sit­te­lee nuoren it­se­näis­ty­mis­tä ja uskoa

2
Jukka Ingerttilän Harakkamäen tarinat keräävät muistoja ja sukupolvien ääniä yksien kansien väliin

Jukka In­gert­ti­län Ha­rak­ka­mäen tarinat ke­rää­vät muis­to­ja ja su­ku­pol­vien ääniä yksien kansien väliin

1
Langin Kauppahuone sai oman kirjansa: "Piti pukeutua näkymättömään mamsellipukuun ja ottaa tietynlainen asenne"

Langin Kaup­pa­huo­ne sai oman kir­jan­sa: "Piti pu­keu­tua nä­ky­mät­tö­mään mam­sel­li­pu­kuun ja ottaa tie­tyn­lai­nen asenne"

2
Pyhäjoen Kalifornia on nyt määritetty ja sen historia kirjoitettu – "Täällä edelleen kaikki pitävät itseään kalifornialaisina"

Py­hä­joen Ka­li­for­nia on nyt mää­ri­tet­ty ja sen his­to­ria kir­joi­tet­tu – "Täällä edel­leen kaikki pitävät itseään ka­li­for­nia­lai­si­na"

1
Raahe on kolmanneksi paras seiväskaupunki – Uutuuskirja nostaa esiin iloisia ja ikäviäkin asioita seiväshypyn historiasta

Raahe on kol­man­nek­si paras sei­väs­kau­pun­ki – Uu­tuus­kir­ja nostaa esiin iloisia ja ikä­viä­kin asioita sei­väs­hy­pyn his­to­rias­ta

1
Pentti Syrjäpalon uusimmassa teoksessa sukelletaan Rautaruukin historiaan – "No Rautaruukkihan oli maailman paras työpaikka, joten pitihän siitä kirja tehdä"

Pentti Syr­jä­pa­lon uu­sim­mas­sa teok­ses­sa su­kel­le­taan Rau­ta­ruu­kin his­to­riaan – "No Rau­ta­ruuk­ki­han oli maail­man paras työ­paik­ka, joten pitihän siitä kirja tehdä"

Laura Juntunen antoi äänen niille, joiden ääntä ei yleensä kuulla

Laura Jun­tu­nen antoi äänen niille, joiden ääntä ei yleensä kuulla

Elävä legenda sai oman kirjan

Elävä legenda sai oman kirjan

Jos kirjaston kirja vaurioituu, älä korjaa itse, vaan anna ammattilaisten tehdä työ oikeilla välineillä

Jos kir­jas­ton kirja vau­rioi­tuu, älä korjaa itse, vaan anna am­mat­ti­lais­ten tehdä työ oi­keil­la vä­li­neil­lä