Valmistuneet: Iso joukko uusia am­mat­ti­lai­sia val­mis­tui: Katso täältä nimet

Jätinkirkot: Raahen Seutu kiipesi Pirt­ti­vaa­ran laelle

Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Antero Au­la­kos­ki val­mii­na val­tuus­ton pu­heen­joh­ta­jak­si: Raa­hes­sa tar­vi­taan uskoa tu­le­vai­suu­teen ja luot­ta­mus­ta päät­tä­jiin

Kehittämislautakunnan puheenjohtaja Antero Aulakoski on näkee Raahessa paljon kehitettävää ja tätä työtä on tehtävä rohkeasti, mutta realismista kiinni pitäen.

Lähes 30 vuoden kunnallispoliittinen näköalapaikka antaa Antero Aulakoskelle (kesk) uskoa siihen, että kovankin vastustuksen jälkeen yleensä kiitos seisoo.

Useita Raahen kaupungin kehittämishankkeita on vastustettu ja kritisoitu vuosien mittaan, mutta kun aikaa kuluu, ne ovat osoittautuneet kaukonäköisiksi ja toimiviksi ratkaisuiksi.

– Kauneuskanavan kunnostamista miljoonilla euroilla vastustettiin ankarasti. Nyt siihen on noussut melkoinen kiinteistömassa. Rantarakentamista on vastustettu. Kauppaporvarista käytiin kovat keskustelut ja kun se laman jälkimainingeissa nousi pystyyn, se loi uskoa koko kaupungin kehittymiselle, Aulakoski toteaa.

Sosiaalisessa mediassa äänenpainot ovat pessimistisiä.

Lue tämä ja muut Raahen alueen uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_