Meikäläiset
Lukion oppimateriaalista tänä päivänä jo noin 80 prosenttia on täysin digitaalista. Sen sijaan peruskoululaisten repuista perinteisiä kirjapainossa painettuja koulukirjoja löytyy jatkossakin, ainakin jos raahelaislähtöisen Henna Miettisen näkemys toteutuu.
Otavalla Oppimisen palveluiden liiketoimintajohtajana työskentelevä Miettinen uskoo vakaasti, että perusopetuksen puolelta painettu oppikirja ei tule koskaan katoamaan.
– Erilaiset tutkimuksetkin jo osoittavat kuinka tärkeää pienen oppilaan on pystyä tekemään painettujen tuotteiden parissa omaa koulutyötänsä. Digillä on suuri rooli kaikenlaisen lisäoppimisen rikastajana, mutta perusopetuksessa kirjalla on vielä todella vankka jalansija, hän toteaa.