Helsingin Sanomat kertoo, että tuulivoimayhtiö OX2 suunnittelee kahden ison merituulipuiston rakentamista Pohjanlahdelle. Niiden yhteenlaskettu vuotuinen sähköntuotanto vastaisi yhden ydinvoimalan tuotantoa. OX2:n mukaan toinen puistoista voisi tarjota puhdasta sähköä Raahen terästehtaalle, jossa valmistellaan fossiilittomaan tuotantoon siirtymistä.
Puistoja suunnitellaan Oulun ja Raahen sekä Pietarsaaren ja Kokkolan edustalle. Oulun edustan merituulipuisto koostuisi enintään 160 voimalasta ja Pietarsaaren edustan puisto enintään 150 voimalasta. Puistojen vuotuinen sähköntuotanto voisi olla 11–12 terawattituntia.
Miljardi-investointi on vielä alkutekijöissään eli selvitysvaiheessa. Lehden mukaan OX2 kertoo aloittavansa merituulipuistojen ympäristövaikutusarvioinnit ja sen jälkeen alkaisi lupaprosessi.