Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Ikään­ty­vien pelot sel­vi­te­tään ky­sy­mäl­lä – Marita Terho aloit­taa kar­toit­ta­mi­sen Sii­ka­joel­ta

Vaikka kotona olisi turvavälineitä, voi ikääntyvä kokea turvattomuutta. Sitä halutaan hälventää.

Siikajoki

Mikä ikääntyvää ihmistä huolettaa tai jopa pelottaa? Mikä saa olon tuntumaan turvattomalta?

Kysymyksiin tarttuu Oulun Vuolle Setlementti ry, joka toteuttaa oikeusministeriön rahoittaman selvityshankkeen ikääntyneiden psykososiaalisesta turvallisuudesta. Eli hankkeessa halutaan tietoa ikääntyvien kokemasta henkisestä turvallisuuden tunteesta.

– Kotiin tuodaan palveluja, jotka tukevat fyysistä turvallisuutta. Mutta miten saadaan tuettua henkistä turvallisuutta? Hankkeen taustalla on tieto ja huoli siitä, että yhä useampi ikääntyvä on yksin kotona vaikeidenkin sairauksien kanssa, hankekoordinaattori Marita Terho selventää.

Turvattomuuden tunnetta voivat herättää hyvin monenlaiset asiat.

Lue digiä _1 kk 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.