Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Lau­ta­kun­nan pyytämä hin­ta­ver­tai­lu kan­nat­ti, Praatin vuokra puo­lit­tui

Raahen kehittämislautakunta teki joulukuussa rahanarvoisen päätöksen, kun se päätti palauttaa Praatin vuokrasopimusasian jatkovalmisteluun hintavertailun tekemiseksi. Nyt hintavertailua Raahen ydinkeskustan liiketiloista on tehty ja kaupunki on saanut myös Praatin nykyisistä tiloista uuden vuokratarjouksen.

Kehittämisen toimialajohtaja Pasi Pitkänen esittää kehittämislautakunnalle, että Praati - Palveluiden olohuone jatkaa toimintaansa nykyisissä vuokratiloissa Kirkkokadun ja kävelykadun kulmauksessa. Uuden tarjouksen mukainen kuukausivuokra on 2 751,50 euroa. Vielä joulukuussa samasta tilasta pyydettiin 5 544 euron kuukausivuokraa, ja vuodelle 2023 vuokra olisi noussut 6 468 euroon kuukaudessa.

Pitkäsen mukaan hintavertailua tehtäessä tilojen vuokrahintoja tiedusteltiin kuudesta eri Raahen ydinkeskustan kohteesta, myös nykyisistä toimitiloista.

Lue tämä ja muut Raahen alueen uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_