Ahavento. Malttakaahan ensi maanantain Raahen Seutuun, niin näette yhden hienoimmista ahavennoista, mitä kuunaan on tehty. Itse käyn joka talvi katsomassa paikallista ahaventoa tuossa Pikkulahdella, mutta toistaiseksi olen tyytynyt katsomaan. Jonakin päivänä saan rohkeutta kerättyä, että uskaltaudun sinne – avantoon.
Eltta. "Kun on ollut lapsesa eltta ni näsiänmarjavoiteella ovat voijjelleet", sanottiin ennen vanhaan Pattijoella. Limingassa puolestaan todettiin: "Halleeni sano atteekisa, että elttapiimä o hyvä lääke eltasa." Eltta tarkoittaa riisitautia.
Halaventaa. Etelä-Pohjanmaalla samasta sanasta käytetään muotoa "halaveerata", mitä joskus kuulee Raahessakin. Toista ihmistä ei saisi koskaan halaventaa, vaan pitäisi muistaa, että ollaan yhdenvertaisia kaikki.