Jotenkin vain käsi ohjautui automaattisesti kirjahyllyyn ja tarttui Kerttu Kastellin pakinakokoelmaan "Elämän ehostukset". Ajattelin, että vieläkö sieltä muutama murresana putoaisi, jos oikein kopistaisi – ja putosihan niitä.
Leuhotella. Tämän päivän sanavarastoomme kuuluu ehdottomasti leuhottaminen. Leuhottaja leuhottaa ja ylvästelee omilla tekemisillään ja omistamillaan asioilla. Vaan Kastellipa laittaa ison linnun leuhottelemaan siipiään.
Lotkua. Tämä sana on juuri niin kuvaava kuin sen ilmenemismuotokin on. Erityisen hyvin tämä teonsana käy savivelliin. Sana pilkahtaa pakinassa, jossa Kastelli kirjoittaa lapsista, jotka ovat hevosenajajina tiilimyllyllä: "pehminnut savi lotkui urassa puoli sääreen..."