Vanhassa Raahessa järjestetään heinäkuussa Perinnekorjauspäivät. Wanha Raahe -säätiön järjestämän tapahtuman teemana on portit ja aidat – pihan ja kadun rajapinnat, jotka ovat olennainen osa vanhan kaupungin ilmettä ja historiaa.
Säätiön tiedotteen mukaan tapahtuma tuo yhteen perinteisen rakentamisen, kulttuuriperinnön vaalimisen ja käytännön korjaustyön. Tapahtuman aikana perehdytään vanhojen rakennusten korjaamiseen asiantuntijaluentojen ja aitojen korjauskohteiden kautta.
– Tapahtuma tekee perinnekorjauksesta näkyvää, ymmärrettävää ja saavutettavaa – ja kannustaa vaalimaan historiallista rakennuskantaa kestävällä ja osaavalla tavalla, tiedotteessa kerrotaan.
Korjauskohteiksi tapahtumaan voivat hakea mukaan Vanhan Raahen alueen kiinteistöjen omistajat. Haku on avautunut tällä viikolla ja päättyy 13. maaliskuuta. Hakuohjeet löytyvät Wanha Raahe -säätiön verkkosivuilta.
Perinnekorjauspäivien korjauskohteiksi valittaville säätiö tarjoaa avustusta portin tai aidan rakentamiseen tai korjaamiseen mahdollisimman valmiiksi tapahtuman aikana. Samalla yleisö pääsee seuraamaan portin tai aidan kunnostamista tai rakentamista kohteissa.
Perinnekorjauspäivät järjestetään 8.–11. heinäkuuta. Luennoitsijaksi Raaheen saapuu ainakin perinnemestari Hannu Rinne, ja Wanhan Raahen portit ja aidat -teemasta puhuu museonjohtaja Eija Turunen.
Tapahtuman järjestävän Wanha Raahe -säätiön tehtävänä on lisätä Vanhan Raahen vetovoimaa sekä edistää alueen kulttuurihistoriallisesti arvokkaan rakennuskannan säilymistä.