OP-pankkiryhmän mobiilimaksusovellus Pivo poistuu käytöstä kesän jälkeen. Jatkossa OP panostaa puhelinnumerolla maksamisen kehittämiseen OP-mobiilissa.
Pivo poistuu käytöstä 4.9.2024, ja asiakkaat voivat käyttää sovellusta siihen asti normaalisti. Pivo perustettiin vuonna 2013, ja sitä ovat voineet käyttää kaikkien pankkien asiakkaat. Palveluun on rekisteröity yli miljoona käyttäjää.
– Kiitämme kaikkia Pivon käyttäjiä yhteisistä vuosista. Valitettavasti yhdessä maassa toimiva ja yhden toimijan tarjoama mobiililompakko on ollut haastava saada menestymään kansainvälisen kilpailun lisääntyessä, toteaa OP:n Arjen talouden palveluista vastaava johtaja Masa Peura tiedotteessa.
Jatkossa OP panostaa OP-mobiilin ja sen mobiilimaksuominaisuuksien kehittämiseen. Tällä hetkellä mobiilimaksuvaihtoehtoina OP:n asiakkailla on käytettävissä Apple Pay, Google Pay ja Siirto. Puhelinnumerolla maksaminen onnistuu OP:n asiakkaiden kesken OP-mobiilissa sekä OP:n ja Nordean asiakkaiden kesken Siirrolla.
Opiskelijat ovat voineet käyttää Pivossa digitaalista opiskelijakorttia, ja myös sitä voi käyttää normaalisti 4.9.2024 asti. Lukuvuodelle 2024–2025 opiskelijoiden tulee ottaa käyttöön jokin toinen oman opiskelijajärjestön tarjoama opiskelijakortti.