Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Raa­he­lai­nen po­lii­si­koi­ra Ilpo löysi metsään paen­neen puuk­ko­mie­hen

Raahen poliisi otti tiistaina kiinni kolmea puukottaneen miehen. Tällä kertaa kyse oli harjoituksesta.

Härkätorin puistossa makasi tiistaina kaksi ihmistä verissä päin. Satunnainen väkivaltainen ohikulkija oli iskenyt heitä teräaseella, ja hän jatkoi matkaa vielä kolmannenkin uhrinsa luo.

Muutamassa tunnissa poliisipartiot tutkinnanjohtajineen selvittivät, kuka on asialla. Mies löytyi metsästä, jonne hän joutui karkaamaan hylättyään ensin autonsa. Etsintöihin osallistunutta raahelaista poliisikoiraa, belgianpaimenkoira Ilpoa, ei jymäytetty lumisessa maastossa.

Tällä kertaa kyse oli harjoituksesta, jossa poliisi harjoitteli ensiaputaitojen käyttöä. Ensiavun antaminen on tärkeä osa poliisin työtä.

– Poliisi on usein ensimmäinen joka tulee paikalle.

Lue tämä ja muut Raahen alueen uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_