Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Raahen seudun kehitys sulkee kaup­pa­paik­ka Raa­se­lin – yhtenä syynä sen tuoma vä­häi­nen li­sä­ar­vo käyt­tä­jil­le

Raahen seudun kehitys kertoo uutiskirjeessään, että Raaseli-verkkokauppa on päätetty sulkea kauppiaille tehdyn kyselyn tulosten perusteella. Se perustettiin koronapandemian alkuaikoina Raahen seutukunnan yritysten näkyvyyden ja kaupan lisäämistä varten.

Raahen seudun kehityksen tekemän päätöksen mukaisesti kauppapaikka Raaseli suljetaan keskiviikkona 22. helmikuuta.

Huhtikuussa 2020 avatussa verkkokaupassa yritykset ovat päässeet myymään lahjakorttejaan ja tiedottamaan kotiin annettavista palveluistaan. Viime vuoden lopulla Raaselin käyttäjille tehtiin kysely, jossa tiedusteltiin mielipiteitä kauppapaikan tulevaisuudesta.

Raahen seudun kehityksen mukaan palveluun rekisteröityneistä käyttäjistä 64 prosenttia oli sitä mieltä, että Raaseli kannattaa lopettaa.

Lue tämä ja muut Raahen alueen uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_