Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Raahen ydin­kes­kus­tan ke­hit­tä­mis­ku­viot osin uusiksi – Arvion mie­les­tä Met­ta­lan­mäen kautta avautuu uusia mah­dol­li­suuk­sia

– Kulkuvirta pohjois- ja eteläpuolelta voisi kääntyä Raahen suuntaan ja tuoda liikennettä myös keskustaan.

Raahen keskustan kehittäminen on saanut taakseen positiivisia tuulia. Näin tilanteen kokee OP Raahentienoon toimitusjohtaja Kalle Arvio.

Hän pitää selviönä, että Arinan ratkaisu rakentaa uusi Prismakeskus Mettalanmäelle muuttaa kehittämisen kuviota kaupungin keskustassa.

– Mutta miten se muuttaa, se on se kysymys. Minä näen sen mahdollisuutena, Arvio toteaa.

Hänen mielestä mahdollisuuksia avaa Arinan kiinteistö keskustassa ja se, mitä siihen S-marketin lisäksi tulee ja sen ympärille rakentuu. Mahdollisuuksia kehittämiselle avaa myös kulkuvirta Mettalanmäeltä keskustaan.

Lue tämä ja muut Raahen alueen uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_