Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Sii­ka­joen kun­nal­le haetaan viime vuonna kuol­leen kun­ta­lai­sen kuo­lin­pe­sän omai­suut­ta – ­ky­sei­sel­tä hen­ki­löl­tä ei jäänyt pe­ri­mään oi­keu­tet­tu­ja su­ku­lai­sia

Siikajoen kunnanhallitus on päättänyt hakea viime vuonna kuolleen kuntalaisen kuolinpesän omaisuutta kunnalle. Kyseiseltä henkilöltä ei jäänyt perimään oikeutettuja sukulaisia, joten hänen omaisuutensa on tullut valtiolle.

Valtion oikeutta perillisittä kuolleiden kuolinpesiin valvoo Valtiokonttori.

Perillisittä kuolleen henkilön kotikunnalla on oikeus hakea kuolinpesän omaisuutta luovutettavaksi kunnalle. Kuolinpesään kuuluvan kiinteistön sijaintikunta voi hakea kiinteistöä.

Kunnan tulee ilmoittaa jokin sosiaalinen tai kulttuuriin liittyvä käyttötarkoitus haettavalle omaisuudelle. Valtiokonttori luovuttaa omaisuuden tähän tarkoitukseen.

Lue digiä _1 kk 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.