Hyvinvointipiste NeuvoRassi on Raahen keskustassa enää ikkunateippauksina. Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen tiedote entisen NeuvoRassin ovessa kertoo toiminnan loppuneen 31.3.2025, siis käytännössä vuosi sitten.
– Se on mennyttä aikaa, ikävä kyllä, sanoo raahelainen Pohteen turvallisuus- ja valmiuslautakunnan varapuheenjohtaja ja aluevaltuutettu Anu Mattila (ps).
NeuvoRassin tiloja hyödyntäneitä toimintoja on siirtynyt Raahen kaupungin ylläpitämään Praatiin. Pohteen tuottamat sairaanhoidolliset palvelut on keskitetty sairaalan tiloihin nykyiseen Raahen sote-keskukseen.
– Pohteen palvelut eivät sinänsä ole kadonneet mihinkään, mutta ne eivät ole enää niin kätevästi tuossa keskustassa niin kuin oli NeuvoRassin aikana, toteaa Mattila.
NeuvoRassi oli Raahen seudun hyvinvointikuntayhtymän innovaatio. Se avattiin loppuvuodesta 2017 matalan kynnyksen palvelupisteeksi tarjoamaan kuntalaisille maksutta laaja-alaista ohjausta ja neuvontaa kaikissa hyvinvointiin, kotona asumiseen ja yleensäkin omaan elämään liittyvissä kysymyksissä.
NeuvoRassissa oli sairaanhoitajan vastaanotto ja laboratoriopalveluja tuottavan Nordlabin näytteenottopiste. Syyskuusta 2023 alkaen Pohde siirsi NeuvoRassin sairaanhoitajan vastaanoton sairaalan tiloihin. Perusteluna oli sairaanhoidollisten palvelujen keskittäminen Pohteen tavoitteiden mukaisesti sote-keskuksiin, joissa palveluja on laajemmin saatavilla.
Tammikuussa 2024 kerrottiin, että Nordlab sulkee NeuvoRassin näytteenottopisteen ja keskittää Raahen keskusta-alueen näytteenottotoiminnan sairaalan toimipisteeseen. Anu Mattilan mukaan tuolloin oli jo olemassa uhka koko NeuvoRassin sulkemisesta.
– Minähän en asiasta tykännyt, ja toiminnalle saatiinkin suunnilleen vuosi jatkoaikaa, kun siitä nostettiin älämölö. Pohde lupasi palauttaa sairaanhoitajan kiireettömän vastaanoton Neuvorassiin, ja näin kävikin. Siellä annettiin edelleen tiettyjä hoitoja ja sairaanhoitajakin siellä kävi.
Mattila myöntää, että kyse oli vain viivytystaistelusta. Hänen mielestä se kannatti kuitenkin käydä.
Kauppaporvarissa sijaitsevat NeuvoRassin tilat ovat edelleen hyvinvointialueen käytössä. Tiloissa toimii yli 65-vuotiaille ikäihmisille tarkoitettu Pohteen Aino-neuvonta tiistaisin ja keskiviikkoisin kymmenestä yhteen, siis yhteensä kuusi tuntia viikossa.
– Silloin sinne on vielä mahdollisuus mennä ihan paikan päälle, toteaa palvelukoordinaattori Joni Karvonen Praatista.
Raahen kaupungin palveluiden olohuone Praati on saanut kasvatettua käyttöastettaan NeuvoRassin alasajon kustannuksella. Karvonen kertoo puhelimen soineen viime elokuussa kiitettävään tahtiin yhdistysten kysellessä mahdollisuutta siirtyä hyödyntämään Praatin tiloja.
NeuvoRassista Praatiin ovat siirtyneet muun muassa Raahen alueen Kuulo ry:n järjestämät kuulolähipalvelu ja tinnituskerho, Raahen seudun Omaishoitajat ja Läheiset ry:n järjestämä omaishoidon infopiste sekä kaupungin liikuntapalveluiden järjestämä tuolijumppa.
– Aiemmin on ollut infotilaisuuksia ynnä muita välillä NeuvoRassissa ja välillä meillä, niin nythän ne ovat sitten käytännössä kaikki meillä Praatissa, Karvonen sanoo.
Koko hyvinvointialueen näkökulmasta NeuvoRassin alasajo on Anu Mattilan mielestä ymmärrettävä ratkaisu. Mutta onko se järkevä ratkaisu?
– Järkevyyteen en osaa ottaa kantaa muuta kuin niin, että itse koin, että päinvastoin NeuvoRassia olisi pitänyt monistaa muihinkin kuntiin. Siitähän puhuttiin ja pitkään oli esillä, että näin tehtäisiinkin.
Pohteen pitää pyrkiä tarjoamaan samanlaiset palvelut kaikille alueensa ihmisille. Ratkaisevassa asemassa siinä on raha ja sen riittävyys.
– Tässä törmättiin siihen, että Raahessa on ollut ennen Pohdetta suorastaan ylihyvät terveyspalvelut. Sitten on sellaisia kuntia, joissa on ollut todella nihkeät ja huonot terveyspalvelut, Mattila sanoo.
Kun rahaa on rajallisesti, on tasapuolisuuteen pyrittäessä palveluja helpompi karsia kuin lisätä.
– Raahelaisista, joilla on ollut hyvät palvelut, tuntuu ihan aiheestakin, että koko ajan ollaan menettäjinä monella osa-alueella. Toisaalta on myös kuntia, joissa on nyt Pohteen aikana kaikki paljon paremmin.
NeuvoRassi oli toimiva ja suosittu konsepti. Tilastot kertovat, että esimerkiksi vuonna 2023 NeuvoRassi antoi paikan päällä ja puhelimitse neuvontaa yhteensä 6 632 kertaa, ja siellä järjestettyihin tapahtumiin osallistui vuoden aikana yhteensä 2 804 ihmistä.
Hyvinvointipisteessä asioineiden tiedetään kaipaavan NeuvoRassia. Sen sijainti oli monille käyttäjille likietuinen ja palvelujen käyttäminen koettiin sujuvaksi.