Vastajulkaistun Helsingin Sanomien artikkelin mukaan kouluruoan valmistamisen hinta on Suomessa keskimäärin 3,25 euroa per oppilas. Raahessa se on 2,98 euroa, Pyhäjoella 3,20 euroa ja Siikajoella huomattavasti enemmän eli 3,96 euroa oppilasta kohden.
– Kannattaa muistaa, että Helsingin Sanomien tiedot eivät ole yhteismitallisia ja esimerkiksi keittiötilojen kustannukset vaikuttavat myös kouluruoan hintaan, kertoo ateria- ja puhtauspalvelupäällikkö Riitta Pekkala.
Pekkalan mukaan suuret kunnalliset erot kouluruokahinnoissa voivat johtua siitä, että usein pienemmissä kunnissa on suuremmat työkustannukset. Raahe ei maksa kaikilta osin keittiötilojen kustannuksista niin kuin pienemmät naapurikunnat.
Raahessa on keittiöitä viidessä eri toimitilassa: Raahen ammattiopistossa, Pattasten koulussa ja Brahe Centerissa on keittiöitä, joista ruokaa viedään muualle. Myös lukiolla ja Vihannin koululla valmistetaan ruokaa omille laitoksille.
Itse ruokalistoja suunnittelevat tiimiesimiehet. Niissä otetaan huomioon varhaiskasvatus- ja koulusuositukset, laaditut pohjasuunnitelmat sekä vuodenajat.
– Lisäksi pyrimme käyttämään mahdollisimman paljon lähiruokia kuten lähileipomon tuotteita. Lähiruoan saatavuutta rajoittavat kuitenkin tarvittavien ruokamäärien suurus sekä Raahen alueen rajalliset lähiruokavaihtoehdot, Pekkala avaa.
Lisäksi kouluruokien valmistamisen hintaan vaikuttavat merkittävästi erityisruokavaliot, joita pyritään aina huomioimaan.
– Raahessa voisi vielä parantaa oppilaiden mahdollisuutta vaikuttaa kouluruokaan. Toivoisimme itse, että oppilaat voisivat osallistua ja tehdä yhteistyötä meidän kanssamme kouluruoan suhteen.
Kävimme Merikadun koululla kysymässä, paljonko itse ruokailijat arvioivat ruoan hinnaksi.
–Ehkä 70 senttiä, arvaa Ella Sipilä 7–luokalta.
– Katsoin tänään videon, jossa sanottiin ruoan olevan noin 2 euroa, tuumii Alva Bergström.
Tyttöjen mielipiteet kouluruoasta vaihtelevat, mutta keskimäärin he tykkäävät ruoasta. Bergström pitää ilmaista kouluruokaa tärkeänä ja tykkää erityisesti koulun tarjoamista monipuolisista salaateista.
Minja Peltokangas jakoi arvostustaan ilmaista kouluruokaa kohtaan. Itse ruoka-annoksen hinnaksi hän veikkasi 80 senttiä.
Johan Finnilä ja Melina Mustakangas edustivat toista ääripäätä ja arvioivat kouluruoan hinnaksi noin 6–7 euroa. He sanovat tykkäävänsä kouluruoasta.
– Jos en tykkää itse ruoasta, ruokalasta löytyy aina jotain, josta tykkään esimerkiksi leipää tai salaattia, kommentoi Finnilä.
Biologian ja maantiedon opettaja Tuure Lahtinen ylistää kouluruokaa ja kuvaa sitä yhtenä päivänsä kohokohdista.
– Rakastan ilmaista kouluruokaa. Varsinkin Raahessa kouluruokaa valmistetaan erittäin hyvin, kehuu Lahtinen.
Tämän jutun ovat kirjoittaneet Raahen Seudun TET-harjoittelijat.