Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Troop­pis­ta roc­ka­bil­ly­mei­nin­kiä maail­mal­le – raa­he­lais­bän­di kei­koil­le Hol­lan­tiin ja Bel­giaan

Raahelainen Messed Up Trio on lähdössä ensimmäistä kertaa keikoille Suomen rajojen ulkopuolelle. Bändi esiintyy maaliskuun alussa sekä Belgiassa että Hollannissa.

– Viisi päivää ja viisi keikkaa, sehän on sellainen minikiertue, kitaristi-laulaja Janne Vuorinen sanoo.

Messed Up Trio on yksi amerikkalaisen Wild Records -levy-yhtiön bändeistä. Alkutahdit ensimmäisille ulkomaankeikoille lyötiin viime kesänä, kun raahelaisia houkuteltiin mukaan Wild Recordsin kaksipäiväiseen tapahtumaan Hollantiin.

– Luvattiin olla mukana, kertoo Vuorinen.

Syyskuussa hän oli puolisonsa kanssa lomamatkalla Espanjassa High Rockabilly -festivaaleilla ja tapasi siellä nuoren belgialaisen keikkajärjestäjän, joka oli järjestänyt muutamille Wild Recordsin bändeille keikkoja majoituksineen kaikkineen.

Lue tämä ja muut Raahen alueen uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_