Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Vää­näs­tä ja Ruonaa kaik­kien ulot­tu­vil­le – "Tässä saadaan säi­ly­tet­tyä teol­lis­ta kult­tuu­ri­pe­rin­töä"

Digitoituja Oskari Väänäsen kuvia ja Ruona Oy:n piirustuksia löytyy nyt maksutta Finna.fi -hakupalvelusta.

Raahen museon hallussa olevasta laajasta ja valtakunnallisesti merkittävästä teollisuushistoriallisesta arkistosta, Ruona Oy:n piirustusarkistosta, on nyt julkaistu 1 570 piirustusta Finnassa.

Maksuton Finna.fi -hakupalvelu on koti Suomen kulttuuri- ja tiedeaineistoille. Se kokoaa satojen museoiden, kirjastojen ja arkistojen aarteet yhteen osoitteeseen, jossa niiden äärelle pääsee helposti ja nopeasti.

Raahen museon kokoelma-amanuenssin Miska Eilolan mielestä asialla on aika iso merkitys, kyse on aikoinaan hyvinkin merkittävästä toimijasta suomalaisessa konepajateollisuudessa.

Vuosina 1919–1952 toiminut konepaja ja telakka valmisti muun muassa erilaisia asetarvikkeita puolustusvoimille sekä laivoja sotakorvaustöinä.

Lue tämä ja muut Raahen alueen uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_