Mainos: Syksyn supertarjouksena Raahen Seutu Digi 4 kk vain 29 €, tilaa tästä!

Tilaajille

Valitus Raahen ja Vi­han­nin vä­li­ses­tä bus­si­lii­ken­tees­tä raukesi mark­ki­na­oi­keu­des­sa

Raahen kaupunki pääsee kilpailuttamaan reittipohjaisen paikallisliikenteen Raahe-Vihanti-Raahe -välille uudelleen. Kehittämislautakunnan viime marraskuussa tekemästä hankintapäätöksestä markkinaoikeuteen jätetyn valituksen käsittely on nimittäin keskeytynyt.

Lautakunnan päätöksestä valittanut Oulaisten Liikenne Oy on peruuttanut valituksensa tammikuun lopussa. Markkinaoikeustuomari Markus Ukkolan antaman päätöksen mukaan tämä tarkoittaa, että asian käsittely raukeaa.

Kehittämislautakunta päätti tammikuussa, että Raahen ja Vihannin välisestä bussiliikenteestä järjestetään uusi tarjouskilpailu sitten, kun markkinaoikeuden ratkaisu on saatu. Samalla lautakunta päätti, että ennen kilpailutuksen avaamista kilpailutusprosessissa käydään markkinavuoropuhelu. Markkinavuoropuhelulla voidaan varmistaa tilaajan käsitys siitä, että markkinoilta löytyy kiinnostuneita toimittajia, joka pystyvät toteuttamaan asetettujen tavoitteiden mukaisen hankinnan.

Lue tämä ja muut Raahen alueen uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_