Yppärissä, Mehtäkyläntien varrella toimiva uusi yritys Hevospyörre on Maria Impolan unelmien täyttymys. Hän innostui hevosista ja erityisesti lännenratsastuksesta reilut 10 vuotta sitten ja opetteli aikuisiällä ratsastamaan Sanna Liimataisen opissa.
Tähänastisen työuransa hän on tehnyt lasten ja nuorten parissa, viimeiset 20 vuotta koulunkäynnin ohjaajana, ja siinä työssä hän on toiminut paljon myös erityislasten kanssa.
Vanhasta Pyörteen tilan navetasta tehtyyn talliin hankittiin quarterhevonen nimeltä Nuppi, ja vielä miniatyyrihevonen Fellu. Sitten hän alkoi pohtia, mitä kaikkea eläinten kanssa voisi touhuta enemmänkin ja perusti viime vuonna Hevospyörre -yrityksen. Viimeksi hankittiin vielä yksi hevonen lisää, suomenhevonen Masi.