– Käynnistämme asian käytännön järjestelyt. Tavoitteena on, että vuokraveneet ovat käytössä kesällä 2022, kehittämisen toimialan vastauksessa kaupunginvaltuutettu Marko Salmelan (sd) viime maaliskuussa tekemään valtuustoaloitteeseen kaupunkiveneiden lainauspalvelusta..
Kehittämislautakunta esittää kaupunginhallitukselle ja -valtuustolle, että valtuustoaloitteeseen annetaan kehittämisen toimialan mukainen vastaus ja samalla todetaan asia loppuun käsitellyksi.
Kehittämisen toimiala on selvittänyt kaupunkiveneiden vuokraustoiminnan mahdollisia toimintamalleja sekä käytännön järjestelyitä ja kustannuksia. Asiasta on tehty yritysvaikutusten arviointi. Vaikutukset ovat positiivisia ja ne toteutuvat välittömästi. Veneiden vuokraus mahdollistaa pienimuotoisen yritystoiminnan. Samalla luodaan kaupunkilaisille ja matkailijoille uusi palvelu.
– Raahe on merikaupunki ja kaupunkiveneet sopisivat Museon rannan ympäristöön tai Pikkulahdelle.