Mainos: Syksyn supertarjouksena Raahen Seutu Digi 4 kk vain 29 €, tilaa tästä!

Tilaajille

Raahen kau­pun­gin­kir­jas­to on ehdolla vuoden kir­jas­tok­si: Kil­pa­kump­pa­nit ovat Ina­ris­ta, Van­taal­ta, Oulusta ja Lah­des­ta

Raahe, Inari, Lahti, Myyrmäki ja Oulu kilpailevat uudessa kilpailussa, jossa etsitään Suomen parasta kirjastoa. Voittaja selviää kesäkuussa 2022 Kirjastopäivillä Hämeenlinnassa.

Vuoden kirjasto -kisan finalistit valittiin tiistaina 19. huhtikuuta. Finaalissa ovat Raahen kaupunginkirjasto, Inarin kirjastoauto Faarust, Vantaan Myyrmäen kirjasto sekä Oulun ja Lahden kaupunginkirjastot.

– Hakemukset ja valitut finalistit kertovat kirjastokentän monipuolisuudesta. Hakemuksissa näkyi henkilöstön ylpeys omasta työstä, monipuolinen yhteistyö muiden kirjastojen ja kunnan muiden sektoreiden kanssa sekä tiivis vuorovaikutus asiakkaiden kanssa, toteaa Kuntaliiton erityisasiantuntija Johanna Selkee tiedotteessa.

Uuden kilpailun tavoitteena on löytää kirjasto, jossa tehdään tärkeää, yhteiskunnallisesti vaikuttavaa työtä ja rakennetaan tulevaisuuden kirjastoa.

Lue tämä ja muut Raahen alueen uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_