Tilaajille

Tek­ni­set on­gel­mat estävät kau­pun­gin­val­tuus­ton ko­kouk­sen strii­maa­mi­sen Raa­hes­sa

Raahen kaupunginvaltuusto kokoontuu elokuun kokoukseensa maanantaina.
Raahen kaupunginvaltuusto kokoontuu elokuun kokoukseensa maanantaina.
Kuva: Vesa Joensuu

Raahen kaupunginvaltuuston kokous tulevana maanantaina jää striimaamatta. Kaupunki tiedottaa, että maanantain 28. elokuuta kaupunginvaltuuston kokouksen seuraaminen etänä ei onnistu tavalliseen malliin.

– Verkkolähetyksen toteuttamisen kanssa on tullut vastaan teknisiä ongelmia, joita ei näin pikaisella aikataululla pystytä korjaamaan, kerrotaan perjantaina iltapäivällä julkaistussa tiedotteessa.

Normaalisti verkkolähetys kaupunginvaltuuston kokouksesta on katsottavissa reaaliaikaisesti Raahen kaupungin YouTube-kanavan kautta.

Valtuuston kokousta voi kuitenkin seurata maanantaina perinteiseen tapaan paikan päällä Tapahtumatalo Raahen Fregatti-salissa. Kokous alkaa kello 18.

Kaupunginvaltuuston käsittelyssä on maanantaina muun muassa Raahen Hoivatalot Oy:n takaus- ja pääomitusanomus, Koivuluoto Areenan hankesuunnitelma sekä sopimus Raahen seudun hyvinvointikuntayhtymän purkamisesta ja isäntäkuntana toimimisesta.