Mainos: Syksyn supertarjouksena Raahen Seutu Digi + Lehti 4 kk vain 49 €, tilaa tästä!

Tilaajille

Tuo­mi­ojan Nuo­ri­so­seuran mo­ni­toi­mi­ta­lon ra­ken­nus­työt hyvässä vauh­dis­sa

Tuomiojan Nuorisoseura rakentaa Siikajoelle uuden monitoimitalon, kun vanha vuonna 1954 rakennettu seurantalo asetettiin vuonna 2015 tehdyssä kuntotarkastuksessa sisäilmanongelman vuoksi käyttökieltoon. Talo olisi täytynyt remontoida kokonaan.

Vanhan seurantatalon tilalle tulee kaksikerroksinen monitoimitalo. Yläkertaan tulee erillinen kerhotila ja alakertaan 250 hengen salo, näyttämö, tarjoilukeittiö ja sosiaalitilat. Hanketta rahoittaa Manner-Suomen maaseudun kehittämisohjelma.

Missä vaiheessa projekti nyt on, Tuomiojan Nuorisoseuran puheenjohtaja Tuomas Parttimaa?

– Pohjatyöt on tehnyt Tuomiojan Nuorioseuran talkooporukka, Rakennusurakoitsijana toimiva Rakennus ja Sisustus Pate Oy on valanut anturasokkelit sekä aloittanut seinä- ja kattoelementtien tekemisen.

Lue digiä _1 kk 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.