Mainos: Syksyn supertarjouksena Raahen Seutu Digi + Lehti 4 kk vain 49 €, tilaa tästä!

Tilaajille

Uk­rai­nan sota on ak­ti­voi­nut ihmisiä aut­ta­maan ja toi­mi­maan myös SPR:ssa

SPR:n Raahen osasto luo uusia toimintamuotoja, koska osastolle tärkeä Pointti-myymälä jouduttiin kannattamattomana sulkemaan.

Osaston puheenjohtaja  Tero Harju kertoo, että Ukrainan tilanne on herättänyt ihmiset toimimaan ja auttamaan myös Raahessa. SPR on saanut useita uusien ihmisten yhteydenottoja, joissa ilmoitetaan halusta tulla mukaan auttamaan tai toimimaan SPR:n riveissä.

– On hienoa nähdä, kuinka ihmiset ovat heränneet auttamaan. Ukrainan tilanne on koskettanut niin kovasti, että ihmisten auttamishalu on poikkeuksellisen vahvaa, Tero Harju kertoo.

Hän uskoo, että sodan läheisyys ja se, että sotatapahtumat ja sen seuraamukset ovat kaikkien nähtävillä median ansiosta, on vaikuttanut myös niin, että ihmiset haluavat itsekin tehdä jotain.

Lue digiä _1 kk 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.