Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Val­ta­nen roh­kai­see us­kal­ta­maan Raa­hes­sa vähän enemmän – "Ne muis­te­taan, jotka us­kal­ta­vat tehdä jo­ta­kin"

Alkuvuosi on tuonut kokeneelle luottamushenkilölle uusia merkittäviä tehtäviä, joista hän on suorastaan täpinöissään.

– Pitää uskaltaa. Yleensäkin meillä Raahessa pitäisi hieman enemmän uskaltaa, sanoo kokenut luottamushenkilö Pirkko Valtanen.

Raahen Satama Oy:n hallituksen puheenjohtajaksi juuri valittua demaria sataman investointisuunnitelmat eivät hirvitä. Hän näkee niissä mahdollisuuksia.

– Jos ei uskalla, ei tapahdu mitään. Mitään yhtiötä tai kuntaa ei muisteta jälkeenpäin siitä, kuinka paljon se säästi tai kuinka varovainen osasi olla. Muistetaan vain ne, jotka uskaltavat tehdä jotakin.

Raahen Satama Oy:n hallituksessa Valtasella on menossa seitsemäs vuosi, joten yhtiö on uudelle puheenjohtajalle hyvinkin tuttu.

Lue tämä ja muut Raahen alueen uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_