Tilaajille

80 pro­sent­tia vi­han­ti­lai­sis­ta am­mat­ti­kou­luun, 70 pro­sent­tia py­hä­jo­ki­sis­ta lukioon – Pe­rus­kou­lut eriy­ty­vät jat­ko-opin­to­paik­ko­jen suhteen

Suomen yläkoulut ovat eriytyneet sen suhteen, miten niistä haetaan eri jatko-opintopaikkoihin. Tämä näkyy myös Raahen seutukunnan yläkoululaisten jatko-opintovalinnoissa.

Pyhäjoella Saaren koulussa opiskelevat Inni Mattila ja Matilda Malinen ovat jo miettineet, mitä he haluaisivat tulevaisuudessa ammatikseen tehdä. Lukion käyminen sopii näihin suunnitelmiin hyvin. – Tällä hetkellä haluaisin lääkikseen tai pelastusopistoon, Inni Mattila kertoo. Malista taas kiehtoo liikunnan opettajan ammatti.
Pyhäjoella Saaren koulussa opiskelevat Inni Mattila ja Matilda Malinen ovat jo miettineet, mitä he haluaisivat tulevaisuudessa ammatikseen tehdä. Lukion käyminen sopii näihin suunnitelmiin hyvin. – Tällä hetkellä haluaisin lääkikseen tai pelastusopistoon, Inni Mattila kertoo.
Mainos
Raahen Seudun pelit

Pelaa Raahen Seudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä