Raahen kaupunginhallitus edellyttää, että Pikkulahden puisto-, virkistys- ja liikuntasuunnitelmaehdotuksesta laaditaan tulevien vuosien talouden sallimiin rajoihin pohjautuva tarkempi toteuttamis- ja kustannussuunnitelma. Tällä Liisa Lumijärven (kesk) esittämällä ja Aimo Karppisen (kesk) kannattamalla lisäyksellä kaupunginhallitus hyväksyi maanantaina yksimielisesti Pikkulahden puisto-, virkistys-, ja liikuntasuunnitelman ehdotuksen sekä Pikkulahden asemakaavan ja asemakaavan muutosehdotuksen.
– Hallitus haluaa tällä päätöksellä osoittaa selvästi, että se haluaa olla kehittämässä aluetta kokonaisuutena ja näkee potentiaalia tälle hienolle alueella, kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jarmo Myllymäki (kesk) sanoo.
Alustavan arvion mukaan puisto-, virkistys- ja liikuntasuunnitelmakokonaisuuden toteuttamisen kustannukset olisivat Raahen kaupungille noin 15 miljoonaa euroa.