Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Raahen mah­dol­li­suu­det ka­sau­tu­vat nyt sa­ta­maan – "Meidän täytyy olla val­mii­ta sat­saa­maan"

Jos asiat etenevät kuten Raahen Satama Oy ennakoi, ensimmäisiä investointipäätöksiä sataman alueen kehittämisestä pitäisi tehdä jo lähivuosina.

Raahen satama-alue on jo näyttävä kokonaisuus, mutta kasvuhalukkuutta on edelleen. Raahen kannalta potentiaaliset kehitysmahdollisuudet sijoittuvat nyt nimenomaan sataman alueelle.
Raahen satama-alue on jo näyttävä kokonaisuus, mutta kasvuhalukkuutta on edelleen. Raahen kannalta potentiaaliset kehitysmahdollisuudet sijoittuvat nyt nimenomaan sataman alueelle.
Kuva: Vesa Joensuu

Maailmantilanne kiihdyttää siirtymää vihreään energiaan, ja tässä yhteydessä Raahe kytkeytyy osaksi laajaa vaikutusten verkkoa. Se mitä Raahen alueella on otettavissa ja saatavissa vihreästä terästeollisuudesta, merituulivoimasta ja maatuulivoimasta, biokaasutaloudesta sekä kierrätysteknologiasta, kohdentuu vahvasti sataman alueelle.

– Satama on tällä hetkellä se paikka, Raahen Satama Oy:n hallituksen puheenjohtaja Pirkko Valtanen (sd) sanoo.

Lue tämä ja muut Raahen alueen uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_