Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Raahen seudun eri­tyis­ryh­mät­kin jou­tu­vat odot­ta­maan eri­tyis­lii­kun­ta­kort­tia, koska Poh­teel­la ei ole toi­min­ta­mal­lia kort­tien vaa­ti­mien to­dis­tus­ten tekoon

Raahen Seudun lukija ihmettelee, miksi Raahessa ei myönnetä erityisliikuntakortteja. Lukijan tiedossa on, että niitä ei ole myönnetty tänä vuonna yhtään, eikä kukaan ota hänen mielestään kantaa asiaan. Kortteja on myönnetty Oulussa ja Kalajoella.

Miksi Raahe ei myönnä erityisliikuntakortteja, Raahen kaupungin liikuntapalvelupäällikkö Toni Ojala?

– Kyllä niitä on ollut käytössä. Hyvinvointikuntayhtymästä on myönnetty asiakkaalle myönteinen päätös, ja asiakas on tullut Vesipekkaan todistuksen kanssa. Erityisryhmien liikuntakortti ei ole ollut yleisessä markkinoinnissa, koska kuntayhtymä on suositellut kohderyhmille kyseistä korttia. Toiminnan siirryttyä Pohteelle, toimintatavat eivät vielä selkiytyneet ja asia on selvityksessä.

Lue digiä _1 kk 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.