Säteilyturvakeskuksen (STUK) mielestä Fennovoiman Hanhikivi 1 -ydinvoimalaitoksen paineastian osia ei voi valmistaa alkuperäisen suunnitelman mukaisesti Energomashspetsstalin (EMSS) tehtaalla Ukrainan Kramatorskissa. Ylitarkastaja Jukka Mononen kertoo sähköpostitse Raahen Seudulle, että helmikuussa alkanut laaja sota muodostaa tällä hetkellä ylivoimaisen esteen pitkän valmistusajan laitteiden valmistukselle Ukrainassa.
– Vielä talvella luulin valmistuksen voivan alkaa ensi syksynä, mutta enää ei näytä siltä – nyt näyttää siltä, että jo tutuksi tulleen teollisuuskaupungin kohtalona saattaa olla laajamittainenkin tuho, hän toteaa.
Ukrainasta on kerrottu Venäjän kohdistaneen viime viikolla rakettihyökkäyksen juuri Energomashspetsstalin tehtaaseen, missä paineastian osat piti valmistaa.